Red-shell Fire-resistant Busway
Product Introduction
Designed as a core power transmission equipment for scenarios with high fire protection requirements, the fire-resistant busway is developed in strict compliance with fire resistance standards. It is mainly suitable for key sites with rigorous fire protection requirements, such as safety power supply systems in nuclear power plants, vertical shafts of super high-rise buildings, comprehensive power supply in subway tunnels, and fire emergency circuits in data centers. In terms of enclosure color design, there are two main approaches: one uses vivid colors like red, and the other adopts dark gray or matte black as the main tone. The former design aims to strengthen visual warning, enhance safety recognition, and alert high-risk areas; the latter adapts to the visual needs of industrial environments through low-reflection properties, while having dirt-resistant characteristics to reduce maintenance and cleaning frequency during long-term operation, achieving the unity of functionality and environmental adaptability.
Product Specifications
| Product Name | Red-shell Fire-resistant Busbar system |
| Brand | Anbusway |
| Conductor Material | Copper Busbar /Aluminum Busbar |
| Protection Class | IP66 |
| Rated Voltage | 380V |
| Rated Current | 250A - 4000A |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Warranty Period | 2 years |
| Enclosure Treatment | Plastic Spraying |
| Packaging | Default wooden case packaging, customized packaging supported |
| Manufacturing Address | Yangzhong City, Jiangsu Province,China |
| Certifications | CE, CB |
| Application Scenarios | Suitable for indoor use |
Hot Tags: red-shell fire-resistant busway, China red-shell fire-resistant busway manufacturers, suppliers, 3 Phase Fire Resistant Busway, Fire Resistant Busduct Elbow, fire resistant busway, Fire Resistant Busway Feeder Unit, Fireproof Bus Duct, Red shell Fire resistant Busway
You Might Also Like
Send Inquiry





