Cast Resin Busduct
Product Introduction
The epoxy resin cast busway adopts a vacuum casting process, tightly encapsulating high-performance insulating resin and the busway enclosure into an integrated whole. Its internal "sandwich" structure with phase wires closely laminated not only makes the shape more compact and the volume smaller, but also significantly enhances the dynamic and thermal stability, with excellent current-carrying capacity. With a protection class up to IP68, it has water-proof, dust-proof and anti-corrosion characteristics, and can operate stably at a depth of 5 meters underwater or in a salt spray environment for 1,000 hours. Compared with ordinary busways, it has certain fire-proof performance. As a fully enclosed high-protection power distribution equipment, it is suitable for harsh scenarios such as industrial plants, underground utility tunnels and chemical parks with high humidity, strong corrosion or explosion-proof and fire protection requirements.
Product Highlights
1.High Protection:
The protection class of IP68 is the highest level that busways can currently achieve.
2.Low Maintenance Cost:
After the epoxy resin insulation layer is cured, it can prevent water vapor when used in water or underground, and resist ultraviolet rays when used outdoors. It rarely undergoes aging or cracking, reducing subsequent maintenance costs.
Product Specifications
| Product Name | Cast Resin Busway |
| Brand | Anbusway |
| Conductor Material | Copper Busbar /Aluminum Busbar |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Voltage | 380V |
| Rated Current | 250A - 6300A |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Warranty Period | 2 years |
| Enclosure Treatment | Epoxy Resin Casting |
| Packaging | Default wooden case packaging, customized packaging supported |
| Manufacturing Address | Yangzhong City, Jiangsu Province,China |
| Certifications | CE, CB |
| Application Scenarios | Outdoor & Underground Application |
Application Scenarios
1.Humid or Submerged Environments
Thanks to the high protection performance of the cast busway, it can be used in extreme environments with high humidity or long-term water immersion. In addition, this type of product has strong resistance to salt and alkali, can withstand sea breeze erosion, and is also suitable for coastal scenarios.
2.Chemical and Explosion-proof Sites
The insulation layer of the cast busway is cured, which can effectively prevent explosive gases from entering and resist strong corrosive media. Therefore, it can be used in extreme environments such as chemical workshops and petroleum refineries.
3. Dusty and Outdoor Open-air Scenarios
Conductive dust is prone to causing short-circuit failures, and the fully sealed structure of the cast busway can eliminate dust accumulation. The power supply system of conveying equipment in open-air shipyards needs to withstand wind, rain, and ultraviolet radiation. The UV-resistant epoxy resin casing of the cast busway can prevent the insulation layer from aging and cracking, increasing service life.
Product Display


Hot Tags: cast resin busduct, China cast resin busduct manufacturers, suppliers, Cast Resin Busway, Dual Conductor Cast Resin Busduct, Outdoor Busway, Waterproof Busbar, Waterproof Busduct, Waterproof Busway
You Might Also Like
Send Inquiry




