Air Insulated Busbar
Product Introduction
As a common equipment type in the power transmission field, the air-type busway relies on air gaps to achieve electrical isolation of each phase busbar and completes the heat dissipation process through natural convection of air. With a modular design, the air-type busway offers great convenience for route planning during initial installation, branch addition during subsequent system expansion, and maintenance and repair during daily operation. Compared with dense busways, the air-type busway has lower costs in production, installation, and maintenance, helping enterprises reduce costs and improve efficiency.
Product Details
1.Air Insulation:
It adopts a natural convection cooling mechanism of air, combined with a multi-plate heat dissipation structure design. The natural circulation of air fluid can efficiently carry away the heat generated during operation.
2.High-protection Enclosure:
The aluminum alloy enclosure has high hardness and anti-deformation capability, and the additional epoxy resin plastic spraying layer further enhances scratch resistance and corrosion resistance.
3.Flexible and Convenient Installation:
With a modular design, the whole system is easy to install and has strong installation tolerance. The simple structure makes maintenance convenient and the maintenance cost low.
Product Specifications
| Product Name | Air Insulated Busbar |
| Brand | Anbusway |
| Conductor Material | Copper Busbar /Aluminum Busbar |
| Protection Class | IP40 |
| Rated Voltage | 380V |
| Rated Current | 100A - 4000A |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Warranty Period | 2 years |
| Enclosure Treatment | Plastic Spraying |
| Packaging | Default wooden case packaging, customized packaging supported |
| Manufacturing Address | Yangzhong City, Jiangsu Province,China |
| Certifications | CE, CB |
| Application Scenarios | Suitable for indoor use |
Hot Tags: air insulated busbar, China air insulated busbar manufacturers, suppliers, Air Insulated Bus Duct Feeder Unit, Air Insulated Busbar, Air Insulated Busway, Busway Lighting, Data Center Bus Duct, Lighting Bus Duct
You Might Also Like
Send Inquiry




